Postproces – editace fotografií
2

aneb jak pracuji…

Fotografický proces není jen o správné expozici, kompozici a rozhodně nekončí stiskem spouště. Naopak. Tím končí jen první polovina. Stejně důležitá je editace snímků.

Někdo v dnešní době stále namítá, že editace je zásah do fotografie. Že scéna by měla zůstat taková, jaká, je. Pravdou ale je, že žádný fotoaparát scénu nenafotí reálně takovou, jaká je ve skutečnosti. Je to jen výstup daných algoritmů, propočtů a do reality má obvykle dost daleko.

Právě až editací většinou docílíme toho, že fotografie dostane určitý otisk autora. Jeho vidění, které do snímku přenese náladu, atmosféru, vyvolá určitý pocit.

 

Krajinářské fotografie

Pokud edituji krajinářské fotografie, preferuji decentnější zpracování, opravdu se snažím zachovat tu náladu místa, kterou jsem vnímal během fotografování a rozhodně odmítám velké zásahy, které už dnešní softwary umožňují, jako například nahrazení nudné modré oblohy nějakou dynamičtější s mraky, blesky a kdo ví čím dalším. U krajinářské fotografie má totiž stejnou a možná i větší váhu samotný proces tvorby. Od jejího plánování doma u mapy, přes pohyb v terénu a čekání na světlo a podmínky. Těmito zásahy by potom výsledek pro mě osobně úplně ztrácel hodnotu. Rozdíl před a po si prohlédněte na příkladech:

 

Tato fotografie výraznější úpravy nepotřebovala, fotoaparát scénu a náladu zachytil celkem obstojně

Fotografie staré mormonské stodoly před pohořím Grand Teton. Výstup z fotoaparátu měl tentokrát do té správné atmosféry dost daleko

 

Svatební a portrétní fotografie

Jiné je to u fotografování svateb a portrétů. Tam obvykle vše vychází z porady s klientem a jeho preferencí. Až ve chvíli, kdy představa není úplně jasná, nebo mi klient nechá volnou ruku, vnáším do práce více svůj pohled. Výsledek pak vychází z toho, jakou atmosféru při focení vnímám, co pár, model, či modelka vyzařují.

 

Ukázka rozdílných typů zpracování jedné fotografie. Ani černobílá není vždy stejná

U portrétů jsou samozřejmostí obličejové retuše. I u těch se snažím být opatrný. Pokud fotografuji modelku ve středním věku, která má vrásky kolem očí, není mým cílem omladit ji o dvacet let. Vždy jde hlavně o rovnováhu a odstranění nežádoucích prvků, které na fotografii příliš strhávají pozornost.

Ukázka zpracování portrétní fotografie