Jak vybrat svatebního fotografa? Jaký by měl správný fotograf být? Jestli Vás napadá, že si tímhle článkem budu dělat reklamu, jste vedle. Samozřejmě je to text dost subjektivní, protože vychází z mých zkušeností, ale troufám si říct, že se na věc dokážu podívat s odstupem a ego nezastíní moje analytické schopnosti 🙂 Co mě tedy motivovalo, abych napsal článek na toto téma?

Nedávno jsem se v jedné svatební skupince na sociálních sítích setkal s příspěvkem, ve kterém nešťastná nevěsta popisovala svůj příběh spolupráce se svatebním fotografem, kterého si vyhlídla na Instagramu. Nejen že přístup fotografa byl na takové úrovni, že ho už během dne raději poslali domů. Málem nedostali ani žádné fotografie a to málo, co se podařilo vymámit, zdaleka neodpovídalo portfoliu prezentovaném na oné sociální síti.

Při první pohledu mi bylo jasné, že portfolio není jeho. Nejen podle těch pár fotek, které zklamaná klientka dala k nahlédnutí. Signály byly i jinde. Jaká jsou tedy kritéria, na která by se měl klient, který doposud tyto služby nemusel řešit, dívat?

1. Krásné fotky

Zní to samozřejmě a je to samozřejmé. Pokud si vybíráte někoho, kdo má zachytit jeden z nejdůležitějších dnů ve vašem životě, nesmí být nic, co se vám na jeho fotkách nelíbí. Dnes jsou na trhu tisíce fotografů, každý má svůj styl. Někdo fotí černobíle, někdo má rád přirozené barvy, někdo fotí syrový styl reportáže, někdo slavnostní čisté kompozice, někdo provádí výrazné retuše, jiný preferuje přirozenost. Například na serveru mywed.com si můžete zkusit snadno vyfiltrovat fotografa podle místa, kde žijete, podle ceny a tak dále.

 

2. Konzistentní práce

Každý se vyvíjí, u každého bude v delším časovém horizontu vidět posun, nicméně práce vybraného fotografa by měla být co nejvíce konzistentní. Dnes například frčí desaturované tóny teplých barev, fotky jsou do hnědé, žluté… Někdy se zase dost přidává do fotek zrno, takže působí jako z kinofilmové éry. Laická veřejnost v tom vidí fotografické schopnosti, ale věřte, že je to jen otázka pohybu pár posuvníků v editoru. Proto, když vybíráte, dbejte na to, aby jednotlivé série fotografií byly stále v podobném konceptu. To že někdo nafotí jednu svatbu desaturovanou, druhou přesycenou barvami, ve třetí vytáhne dvě až tři barvy, jiné utlumí… to je znak fotografa, který se hledá a nikdy nevíte, co od něj dostanete.

3. Dostatečně široké portfolio

Když už vás práce fotografa zaujme, zamyslete se také, jak moc široké portfolio vidíte. Vybrat pět fotek z celého dne není problém ani pro začátečníka. Vy si ale platíte profesionála, mnohdy ne laciného, takže chcete hezké fotky z celého dne. Vždycky říkám, všechny fotky musí být dobré! Když jsou některé z nich super a „wow“, je to benefit. Klient ale nesmí dostat žádnou špatnou fotku. Proto radím, dbejte na to, abyste viděli dostatečný vzorek fotografií. Deset fotografií z jedné svatby mi přijde opravdu málo, aby člověk mohl hodnotit a mít představu. A kde se na ty fotky vlastně podívat? 

4. WEB

Vím, že v dnešní době na webové stránky spousta lidí nekouká, spousta fotografů a tvůrců obecně věří, že je prezentace na sociálních sítích dostatečná a mnohým z nich jejich byznys určitě funguje. Ostatně rozhodně nechci, aby to vyznělo, že sociální sítě jsou špatné. Naopak. Obzvlášť pro vizuální tvůrce jsou k nezaplacení a ideální možnost, jak ukázat svou práci světu. Nikdy bych ale nepodceňoval sílu webu. Dobrý a přehledný web je pořád známka jakési solidnosti a profesionality a fotograf, který to myslí vážně, má vlastní webové stránky. WEB je už v podstatě první služba klientovi, protože mu usnadňuje rozhodování. Na jednom místě najdete portfolio, ceny, kontakt. Zároveň už je to i nějaký vizuální výstup, což může o jeho vlastníkovi něco vypovědět.

Založit si anonymní profil na sociální síti, nahrát tam ukradený obsah z druhé strany planety, získat obdivné komentáře je dnes snadné. Získat ale osobní reference, nebo třeba hodnocení na Googlu od konkrétních lidí, kteří s daným fotografem spolupracovali, to už může mít větší váhu.

Jsou pro vás informace na webu jasné a transparentní? Líbí se vám práce, kterou vidíte? Jste na dobré cestě, dejte si fotografa do užšího výběru

5. Komunikace a smlouva

Oslovili jste pár fotografů a rozběhla se první komunikace. Čekáte dlouho na odpovědi, máte pocit, že fotografa obtěžujete? Vymlouvá se, ruší schůzky? Škrtněte ho. Práce svatebního fotografa je 30% focení a 70% zákaznický servis. Je extrémně důležité pochopit preference klienta a z druhé strany porozumět práci fotografa. V komunikaci jde o to vyjasnit očekávání, preference a požadavky obou stran. Jen tak se společně doberete kvalitního výsledku. Naprosto běžně probíhají mezi klienty a fotografy osobní schůzky, videohovory, předsvatební schůzky. Nic takového se neděje? Rozhodně zpozorněte… Stejně tak zpozorněte, pokud se fotograf jakýmkoliv způsobem ošívá, když začnete mluvit o smlouvě a jiných dokladech. Smlouva není nic zlého, má být postavena tak, aby chránila obě strany a profesionál Vám ji vždy poskytne.

Co dodat závěrem? Nezapomeňte na jednu podstatnou vlastnost fotografa. Musí Vám být sympatický jako člověk. Přeci jen společně budete trávit jeden z nejdůležitějších dnů ve Vašem životě. Bude to pomocník a partner pro Váš den, bude s Vámi sdílet intimní chvíle jako jsou přípravy, portrétní focení… Do takového světa si pusťte jen lidi, v jejichž přítomnosti se cítíte dobře. Společně se pak dostanete k cíli, kterým jsou úžasné fotografie z Vašeho Dne.

Pokud už svatebního fotografa máte a rádi byste měli lepší představu, co Vás v den D čeká, doporučuji další článek „Svatební den okem fotografa