Když se někde skloňuje termín americký národní park, většina lidí si vybaví právě Yellowstone. Je to druhý nejstarší národní park světa a byl vyhlášen 1. března 1872 americkým kongresem. Rozkládá se na území států Idaho, Wyoming a Montana a zaujímá plochu 8991 km2. Na území parku nalezneme hory, lesy, louky, jezera, ale to, co ho dělá světově naprosto unikátním, jsou útvary a jevy spojené s geotermální aktivitou. Nejde jen o gejzíry. Netřeba asi nikomu vysvětlovat, že park leží na hotspotu v obrovské kaldeře, takže vám tu na každém kroku země doslova kouří a bublá.

Park ročně navštíví miliony návštěvníků a v roce 2019 byl právě Yellowstone naší první zastávkou během roadtripu po národních parcích USA. No, zastávkou… Strávili jsme v něm skoro týden a v žádném případě bych neřekl, že to byl čas dostatečný.

V USA jsme přistáli v hlavním městě státu Montana Billings a do parku jsme přijeli ze severu přes městečko Gardiner, kde jsme minuli nejstarší bránu Yellowstonu. Protože u všech vstupů do parku dostanete celkem aktuální info o obsazenosti všech kempů, věděli jsme, že je park plný. Šanci ale máte, pokud do kempu dorazíte ráno a hezky si počkáte na volné místo po lidech, kteří kemp opouští. Kolem deváté hodiny ráno už je to ale dost často beznadějné. My přijížděli až v odpoledních hodinách. Rozhodli jsme se proto vrátit do městečka Gardiner, kde je odbočka k Eagle Creak Campground, který je mimo park a tím je i prázdnější. Tam jsme se utábořili a vydali se k naší první zastávce do městečka Mammoth.

Mammoth Hot Springs

Ve městě najdete infocentrum (infocentra v Národních parcích USA stojí za to být samostatnými cíli výletu), poštu nějaké restaurace a ubytování, benzínku, obchody. Hlavně se tu ale nachází první unikát –  Mammoth Hot Springs. Jsou to horké prameny v travertinovém kopci. Díky chemickému složení vytváří unikátní strukturu jezírek v kaskádovitém svahu, který na dálku hraje všemi barvami. Opravdu působivě vypadají v nízkém večerním slunci. Na večeru je pozitivní nejen působivé světlo, ale také to, že už tady nepotkáte žádné návaly turistů. Není to žádný náročný výstup, je to procházka po chodníčcích mezi jezírky za všudypřítomného zápachu síry. Naprosto vhodná pro děti (pokud jim věříte alespoň natolik, že neskočí do sirného jezírka) i pro starší lidi. Právě snadná dostupnost je výhodou Yellowstonu.

Pohled na městečko Mammoth z Hot Springs
Mammoth Hot Springs

Norris Campground

V Yellowstonu je několik kempů, tak proč dávám Norrisu samostatný nadpis? Je to kemp, který jsme si vybrali jako základní tábor a byli jsme v něm spokojeni. Leží cca uprostřed parku, takže jsou rozumně dostupná všechna místa. Za pár dolarů na noc dostanete standardně číslem označenou parcelu, kde budete mít parkovací místo, prostor pro stan, ohniště, lavici a stůl a zamykací skříň na jídlo a věci, které nechcete, aby snědli medvědi. 

V kempu jsou k dispozici umývárny a WC. Protéká jím řeka Gibbon River, kde se můžete vykoupat, a navštívit zde také můžete Museum of NP Ranger. V pěší vzdálenosti se nachází Norris Geyser Basin. Ten jsem ale osobně nenavštívil, protože na mě padla únava z jet-lagu a řízení. Pak už bohužel nebyl prostor.

Lamar Valley

Pokud chcete vidět bizony a divoká zvířata, určitě doporučuji navštívit Lamar Valley.

Nachází se v severovýchodní části parku, dostanete se tam samozřejmě autem. Až si sem budete plánovat výlet, vyhraďte si na něj dostatek času. Krásná travnatá krajina podél Lamar River skýtá útočiště stádům bizonů a já neznám nikoho, kdo by se nezastavil a nepozoroval desítky minut místní stáda. To je také důvod, proč jsou silnice dost ucpané. Auta se štosují u krajů v podstatě kdekoliv, kde někdo spatří zvíře. Medvěda, vlka, elky, bizony… Co se týče pozorování bizonů, to vážně není problém. Někdy je máte možnost sledovat z pár desítek centimetrů.  Nikdo jim nevysvětlil, proč by měly být silnice jen pro auta a tak se nezřídka stane, že tenhle třičtvrtětunový drobek zastaví veškerou dopravu, protože si rozhodne vykračovat přesně prostředkem silnice. Musím říct, že když ho potom objíždíte, je to zážitek.

Bizoni v Lamar Valley
Bizoni v Yellowstone NP

Bizoni jsou ostatně jeden z důvodů, proč Yellowstone navštívit. Tato majestátní a nádherná zvířata žila v mnohatisícových stádech a nakonec nechybělo málo, aby byla téměř vyhubena. Naštěstí se to nestalo a dnes žije velká část americké populace bizonů právě v Yellowstonu.

Obecně je ale Lamar Valley krásné místo, kde můžete rybařit, udělat si piknik, nebo podniknout krátký či dlouhý trek. Jakmile odejdete od silnice, můžete zapomenout na davy turistů a konečně můžete nasát atmosféru divočiny. My se vydali po jedné trailové trase. Otočili jsme se cca po hodině chůze, kdy se začalo schylovat k bouřce. I tak to byl fajn výlet a místo mohu jen doporučit.

Lamar Valley před bouřkou

Oficiální fotografie z cesty najdete ZDE

Oficiální stránky parku najdete ZDE