Protože se každý z nás žení nebo vdává v ideálním případě jednou za život, je naprosto pochopitelné, že nemá ponětí, co svatební fotografování obnáší.

Jasně, pokud fotograf zvolí přístup „půjdu a udělám jim pár nějakých fotek“, nic zvláštního to nevyžaduje. Také ale klient nemůže čekat žádný extra výsledek. Pokud ale chcete unikátní fotografie, je potřeba se na to trošku připravit. Kvalitní fotka vyžaduje čas a práci. Proto jsem sepsal jednoduchou kuchařku, která popíše jednotlivé fáze dne a co obnáší z hlediska fotografie.

Přípravy nevěsty a ženicha

Nyní předpokládám, že přípravy obou novomanželů probíhají ve stejném místě. Pokud to tak není, musí si novomanželé zvolit, koho bude fotograf fotit, případně si připlatit za druhého fotografa.

Přípravy nevěsty trvají kolem dvou hodin. Během nich je potřeba zachytit detaily prstýnků, šatů, samotné líčení a zapínání šatů, někdy do toho času vmáčknout přípravy ženicha. Takže celkem dost věcí v krátkém čase. Co si na ně připravit?

Určitě si připravte všechny drobnosti a detaily. Jsou to prstýnky, boty, všechny tiskoviny (pozvánky, obálky, harmonogram svatby, oznámení…), náušnice, náhrdelník a další šperky, stužky, podvazek… Pokud máte hezkou skleničku s parfémem, který použijete, určitě se bude na fotkách vyjímat. Vhod přijdou zbytky nařezaných květin od vašeho floristy. Fantazii se meze nekladou.

Co se týče líčení a příprava účesu nevěsty, každá zkušená kosmetička ví, co je potřeba. Jako fotograf mám asi dvě doporučení. První tip, nepoužívejte rozjasňovače. Na fotkách to jednoduše nevypadá dobře. Druhý bod je zvážení permanentní rtěnky. Teď by mě za to asi všechny kosmetičky vynesly v zubech, protože tyto rtěnky víc rty vysouší a nevypadají tak úžasně. Na druhou stranu vydrží. Co je platné, že rtěnka vypadá luxusně, když je dost často už během obřadu pryč? Nedej bože během večerního focení novomanželů. Pokud pro vás není permanentní rtěnka přijatelná varianta, domluvte se s vizážistkou, aby vám rtěnku nechala na pozdější dolíčení.

Přípravy ženicha nejsou časově tak náročné. Je potřeba nafotit také ženichovy detaily, takže je potřeba připravit stejné věci jako u nevěsty. Boty, ponožky (samozřejmě ještě složené a nenasazené, obzvlášť moderní pestrobarevné vypadají dobře), opět všechny možné pozvánky a oznámení, snubní prsteny, hodinky, kravatu nebo motýlka, květiny jako doplněk… Opět, pokud je k dispozici pěkná toaletka, případně láhev kvalitního alkoholu na přípitek se svědkem a nejbližšími přáteli, nebude rozhodně na škodu.

Co se oblékání týče, my muži to máme prostě jednodušší. Samotné oblékání s focením se dá zvládnout pohodlně během patnácti minut.

Svatební obřad

Protože u obřadů v interiéru jsou podmínky dané, není tam moc prostoru pro kreativitu a zásahy. Z hlediska fotografování venkovního obřadu je to ale jiné, dá se na něj trošku připravit.

Je potřeba zamyslet se nad vhodným umístěním slavobrány a svatebčanů. Doporučuji nenechávat část svatebčanů ve stínu a slavobránu se snoubenci na slunci, případně obráceně. Kontrast mezi stínem a světlem je při poledním obřadu příliš velký a opět to pak nevypadá dobře. Buď všechny umístit do stínu, nebo všechny na sluníčko. Slunce není zrovna přítel, ale zkušený fotograf si poradí i bez využití blesku.

Vždy také radím snoubencům, aby si u slavobrány stoupli čelem k sobě a chytli se za ruce. To znamená bokem k oddávajícímu, bokem ke svatebčanům. Řeč oddávajícího svádí, abyste k němu stáli čelem, ale jste tam kvůli sobě, ne kvůli němu. Hosté vidí, co se děje, neukazujete jim záda a budu se opakovat, na fotkách to pak vypadá skvěle.

Další rada, cokoliv děláte, dělejte pomalu 🙂 Jestli jste zvyklí z civilního života dělat všechno co nejrychleji a s maximální efektivitou, zkuste na to u obřadu zapomenout. Krátké pozastavení ruky při navlékání prstenu, pěkně protažený svatební polibek, to vše dá fotografovi čas. Každý fotograf má záběry, na které sází a o kterých ví, že fungují. A někdy lze právě ten získaný čas navíc využít k hledání dalších neokoukaných úhlů a vzniku nových unikátních fotografií.

Na obřad navazuje většinou fotografování gratulací a průchod špalírem. Není cílem zachytit všech sto gratulantů, spíš pár fotek s emocí.

Pro špalír je dobré si s provozovatelem vyjasnit, co je povolené a co ne. Někteří provozovatelé například odmítají házení rýže a konfety.

Fotografování svatebních skupin

Po průchodu špalírem se obvykle přechází k fotografování skupinek. Jako vždy je lepší začít skupinovou fotografií, než se hosté rozutečou. Následuje fotografování skupin. Zde novomanželům doporučuji připravit seznam všech skupinek, které chtějí mít a pověřit svědka, případně koordinátora, aby je organizoval a vyvolával. Skupinky se sypou jako na běžícím pásu a není v možnostech fotografa hlídat, že se s nevěstou vyfotila tetička ze čtvrtého kolene 😊. Ne, vážně se občas stane, že přijde dotaz na tu či onu fotku. Jestliže nebyla naplánována, nebo se dotyčný vytratil, bohužel… Moment se nezopakuje.

S připraveným seznamem a dobrou organizací se i velká svatba dá zvládnout za pár desítek minut.

Pokud byste rádi nějaké vtipné fotografie, jako je třeba hod ženichem, přetahování se a podobně, ideální čas je právě při fotografování skupin. Buď jako výplň během čekání, než se nějaká skupinka připraví, nebo těsně po tom, kdy jsou hosté stále ještě spolu a nikam se nerozutekli.

Fotografování během oběda

Novomanželé se přesouvají k hostině, kde je obvykle čeká přípitek a rozbíjení talíře. Tento hezký zvyk vídám na téměř každé svatbě. Většinou zůstává i u párů, které tradice obecně odmítají. Pokud se pár s fotografem dohodne, že si fotograf občerstvení zajistí sám, je třeba počítat s tím, že v tento moment odjíždí cca na hodinu na polední pauzu.

Pak konečně přichází pro všechny zasloužený oběd a první chvilka klidu. Pokud s fotografem novomanželé počítají i na oběd, je důležité je zachytit pár povedených záběrů z přípitku a slavnostní řeči. Tyto chvíle bývají často emotivní a byla by škoda o ně přijít. Poté dělám pár fotografií během oběda, jako jezení ze společného talíře a podobně.

Pokud s fotografem počítáte ke svatební hostině, doporučuji ho umístit na úplný kraj stolu, aby v případě zajímavé situace mohl kdykoliv vstát a vyběhnout do prostoru a nemusel překračovat další hosty.

Portrétní focení novomanželů

Všichni jsou konečně najedeni, sedí, povídají si a odpočívají. Čeká nás hodinka vyčleněna pro odpočinek a kávu, někdy odstartována krájením dortu. První portrétní focení doporučuji zařadit právě do tohoto času, kdy novomanželé ostatním svatebčanům úplně nechybí.

Samotné focení trvá 30 minut až jednu hodinu. Při variantě zatažené oblohy je to hlavní portrétní focení dne, takže bude trvat spíš tu hodinu. Pokud je slunečné počasí, je třeba najít stín. Omyl většiny laické veřejnosti je právě ten, že vnímá slunečný den jako ideální pro hezké fotky. Slunce však mimo zlatou hodinku vytváří velké kontrasty a nevzhledné stíny v obličejích a takové fotky vás nikdy ve fotoalbu nenadchnou.

Hod kyticí a první tanec

Po odpoledním focení přichází první tanec a hod kyticí. To jsou další tradice, které jsou jako výše zmíněné rozbíjení talíře stále k vidění na většině svateb. I já osobně je mám rád a rád je fotím. Je v podstatě jedno, kdy je uspořádáte. Někdo je volí na večer, někdo na odpoledne, záleží na osobních preferencích a průběhu dne.

Mám tu jeden tip pro hod kyticí. V případě, že ho chcete ozvláštnit, trošku si ho užít (klasický hod trvá tak deset vteřin), mít z něj hezké fotky, zkuste variantu odstřihávání stužek. Ta funguje tak, že se na kytici navážou stužky a každá svobodná dívka si jednu vezme. Nevěsta se otočí k dívkám zády, zvedne kytici nad hlavu a jednu po druhé odstřihává. Ta dívka, která zůstává poslední, vyhrává. Není to ještě příliš rozšířené, ale vždycky to navodí dobrou atmosféru.

Večerní focení a prskavkový tanec

Pokud je hezké počasí, svítí slunce, je nejlepší pro portrétní fotky využít zlatou hodinku. Ve zlaté hodince vznikají nejkrásnější fotky. Jsou nádherně nasvícené, okolí hraje barvami a fotky při západu slunce jsou prostě top. Samozřejmě to má háček. V červenci slunce zapadá před půl desátou večer, takže je nutné čekat poměrně dlouho. Focení pak začíná cca v půl deváté večer. To znamená vydržet ve společensky přijatelné kondici, je nutné dolíčit nevěstu. To některé vizážistky řeší tak, že jsou ochotné udělat krátké přelíčení nevěsty těsně před focením.

Pokud si nevěsta s ženichem přejí prskavkový tanec nebo špalír, navrhuji ho udělat hned po večerním focení, dokud je ještě trocha zbytkového světla na obloze. Znovu je potřeba si toto vyjasnit s provozovatelem, ne každý na svém pozemku prskavky rád vidí. Musím také upozornit, že je potřeba dodržet základní pravidla bezpečnosti. I z prskavky odletí kus žhavého a jako nic propálí oblek a svatební šaty. Toto riziko se dá minimalizovat vhodným chováním, ale je třeba na to upozornit. Odměnou vám budou vizuálně nádherné fotky.

Dost často už na večerní portrétní focení není úplně nálada a lidi často původní plán mění, protože už si chtějí užívat zábavu.

Za mě říkám, nedělejte to… Jak jsem psal v úvodu, svatební den je jeden a jako památka na něj vám zůstanou jen ty fotky a video. Samotné focení může být i jednou z nejpříjemnějších částí dne, kdy mají novomanželé čas jen pro sebe. Jedna hodina focení večer udělá v dobrých podmínkách právě ten „wow efekt“. Je to ten rozdíl mezi hezkými fotkami a úžasnými fotografiemi a na zábavu s přáteli máte celou noc. Nejlepší fotografie a nejkrásnější videa mají vždycky ty páry, které se chtějí fotit 😉

Svatební fotograf Chomutov